piątek, 5 lipca 2013

Tajemnica bursztynowej komnaty

Jeżeli pasjonujesz się historią, i jeśli interesują Cię ciekawe wydarzanie takie jak na przykład poszukiwania zaginionych skarbów to z pewnością słyszałeś już kiedyś o Bursztynowej Komnacie.



Trzeba przyznać, że historia ta jest wielowątkowa i bardzo ciekawa. Ale zaczynając od samego początku Bursztynowa Komnata to kompletny bursztynowy wystrój zamówiony przez Fryderyka Pierwszego u gdańskich mistrzów. W 1701 roku Fryderyk I zamówił u mistrza bursztyniarskiego z Gdańska wykonanie bursztynowego wystroju dla swojego gabinetu w pod berlińskim pałacu. Realizatorów tego dzieła było trzech, pierwszy z nich nie dokończył prac a dwaj jego następcy wykonali to imponujące dzieło. Ściany całego pokoju były idealnie obrobione bursztynem, całość tworzyła płaskorzeźby, herby i obrazy. W 1716 roku Fryderyk I przekazał tą komnatę carowi Rosji Piotrowi I Wielkiemu, w podziękowaniu za sojusz oraz imię wielkiej przyjaźni. Komnata trafiła do Petersburga, najpierw rozmontowana została w Pałacu Letnim o potem została przeniesiona do Pałacu Zimowego. W 1743 roku jeszcze ją rozbudowano, a 1755 carowa Elżbieta przeniosła komnatę do pałacu w carskim Siole.



W 1941 roku komnata została zrabowana przez Niemców, została ona przewieziona w kilkudziesięciu skrzyniach do królewieckiego zamku, ale w 1944 roku została ponownie zapakowana i przeniesiona do podziemia. Na tym wydarzeniu słuch po niej zaginął. Rok później Armia Czerwona zdobyła zamek królewiecki jednak komnata nie została znaleziona. Dotarto nawet do kustosza, który opiekował się komnatą w podziemiach jednak zginął on w niewyjaśnionych okolicznościach. Poszukiwania Bursztynowej Komnaty trwają do dnia dzisiejszego, ale co się z nią stało i kiedy zostanie odnaleziona tego nie wiemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz